Enquiry
DR. D. Y. PATIL VIDYAPEETH, PUNE
(DEEMED TO BE UNIVERSITY)
DR. D. Y. PATIL DENTAL COLLEGE & HOSPITAL
SANT TUKARAM NAGAR, PIMPRI, PUNE-411018

Student-Info

List of First Year B.D.S. (2018-19)

Sr. No. Name of the student Remark Roll Call
1 Aaditya Kakkar 01/18
2 Abhirami Premarajan 02/18
3 Aditya Vikram Singh 03/18
4 Agarwal Simran Sanjay 04/18
5 Agrawal mansi 05/18
6 Aishwarya Joshi 06/18
7 Akanksha Pradeeep Mishra 07/18
8 Akanksha Rajesh Gore 08/18
9 Alia Ahmed 09/18
10 Anaya Marndi 10/18
11 Ankita Singh 11/18
12 Anshuman Nautiyal 12/18
13 Arshiya Bagga 13/18
14 Ashlesha Sudhir Barde 14/18
15 Attarde Rashmi Vikas 15/18
16 Avanti Omaram Choudhary 16/18
17 Avantika Sunil Pawar 17/18
18 Azaan Ul Zia 18/18
19 Bende Ishwari 19/18
20 Bhoir Pranita Pradnyesh 20/18
21 Caroline Angela Jeevan 21/18
22 Chaitali Shirish Rakhe 22/18
23 Chaitaly Nilesh Munot 23/18
24 Chavan Sanika Suhas 24/18
25 Chordia Sakshi Pankaj 25/18
26 Depura Sidhant Manish 26/18
27 Diya Saghher Sakkhala 27/18
28 Dron Sethi 28/18
29 Ehan Yadav 29/18
30 Gauri Jitendra Gadekar 30/18
31 Hardeep Singh 31/18
32 Hussain Mustafa Lanewala 32/18
33 Kadam Dai 33/18
34 Kale Rajeeka Arun 34/18
35 Kausar Ramzan Gilani 35/18
36 Khandagale Pramila Suryakant 36/18
37 Khenat Rutuja Jitendra 37/18
38 Kriti Khare 38/18
39 Langote Sandesh Ulhas 39/18
40 Lavleena k Harchandani 40/18
41 Linsy Joseph 41/18
42 Mahima Rani Chauhan 42/18
43 Mansi Rahurikar 43/18
44 Mitushi Singh 44/18
45 Mulay Gayatri Ravindra 45/18
46 Muskaan Mukesh Sachdev 46/18
47 Muskan Singh 47/18
48 Narkhede Rutuja Sanjay 48/18
49 Nidhi Niren Joshi 49/18
50 Nishita Ardhapurkar 50/18
Sr. No. Name of the student Remark Roll Call
51 Noufa Fatima Basheer Ahmed 51/18
52 Patil Siddhi Nilesh 52/18
53 Patil Sujeet Mahadev 53/18
54 Pawar Siddharth Sunil 54/18
55 Pinak 55/18
56 Pol Tejas Vikas 56/18
57 Prashant Verma 57/18
58 Prashit Upadhyay 58/18
59 Prerna Balasaheb Ubale 59/18
60 Priya Rajendra Singh 60/18
61 Puja Kumari 61/18
62 Punamiya Ankit Narendra 62/18
63 Qainaat shaukat 63/18
64 Radhika Das 64/18
65 Rini Dipankar Dass 65/18
66 Rishabh Sen 66/18
67 Rishika Gupta 67/18
68 Sakshi Rajesh Agrawal 68/18
69 Sakshi S Bhude 69/18
70 Sakshi Vishnadas Chawla 70/18
71 Samanwita maity 71/18
72 Saumya Dubey 72/18
73 Saumya Shrivastava 73/18
74 Sejal Bhupal Dodal 74/18
75 Shantanu Kumar Singh 75/18
76 Sharvari Sanjay Ingle 76/18
77 Shefali Solanki 77/18
78 Shinde Tejaswini Dattatraya 78/18
79 Shrishti Rakesh Prasad 79/18
80 Shubham Vikram Dole 80/18
81 Simran Shakya 81/18
82 Singh Kavita Baldev 82/18
83 Solanki Paryusha Hemant 83/18
84 Soman Mrunmayee Uddhav 84/18
85 Sonal Dhunna 85/18
86 Soumodeep Karmakar 86/18
87 Sourav Sudrania 87/18
88 Swaman Manohar Kharat 88/18
89 Swaranjali B. Ramkar 89/18
90 Unde Shivanand Raghunath 90/18
91 Uzma Parveen Qureshi 91/18
92 Vaishnavi Jeevan Tiwari 92/18
93 Valunj Shweta Ulhas 93/18
94 Vani Singhal 94/18
95 Varuni Mandloi 95/18
96 Vedanti Mahendra Kulkarni 96/18
97 Vedika lahoti 97/18
98 Vidushi Chandra 98/18
99 Wadkar Priyanka Ganesh 99/18
100 Yashika Hans 100/18

List of Second Year B.D.S. (2018-19)

Sr. No. Name of the student Remark Roll Call
Batch A
1 Aakriti Pandey 01/17
2 Agrawal Mayank Rajkumar 02/17
3 Akshay Gaikwad 03/17
4 Aman Bhasin 04/17
5 Amol Ranjan 05/17
6 Amrutha Sairam 06/17
7 Anoushka Kesarwani 07/17
8 Avnee Kalia 08/17
9 Ayushi Verma 09/17
10 Banerjee Debosree Rajib 10/17
11 Bhalekar Shraddha Hemant 11/17
12 Bhosale Gauri Mahesh 12/17
13 Bodkhe Kiran Bhaginath 13/17
14 Borse Pradnya Ganesh 14/17
15 Chaudhari Utkarsha Swapnil 15/17
16 Chauhan Archana Shyambihari 16/17
17 Chavan Abha Satyendranath 17/17
18 Chhajed Mansi Mahendra 18/17
19 Chordiya Sejal Dhanrajji 19/17
20 Desai Tanveer Javidahmad 20/17
21 Deshmukh Aryan Shivaji 21/17
22 Dhanashree Harish Taware 22/17
23 Dhere Riyanka Shivprasad 23/17
24 Dhere Sonia Deepak 24/17
25 Dobhada Shweta Santosh 25/17
26 Doshi Mukul Rupesh 26/17
27 Doshi Sanyam Manish 27/17
28 Gade Vaishnavi Chandrashekhar 28/17
29 Gadhia Khushi Mahesh 29/17
30 Gaikwad Mrunal Nitin 30/17
31 Gaikwad Sakshi Nagesh 31/17
32 Gandhi Sakshi Surendra 32/17
33 Gaurav Pandey 33/17
34 Ghadge Aditi Subhash 34/17
35 Gore Aishwarya Sunil 35/17
36 Gupta Ramlakhan Subhash 36/17
37 Himani Hasija 37/17
38 Joshi Sanika Shashank 39/17
39 Kadam Komal Ashok 40/17
40 Kamble Atharva Deodutta 41/17
41 Karmalkar Shivani Anand 42/17
42 Kasat Vaishnavi Jemini 43/17
43 Kashish Rajkumar Tulsiani 44/17
44 Khinvasara Sejal Santosh 45/17
45 Khushboo Bhatia 46/17
46 Kotasthane Gautami Sanjay 47/17
47 Kotnis Ritu Sandeep 48/17
48 Krishna P Menon 49/17
Sr. No. Name of the student Remark Roll Call
Batch B
49 Kshirsagar Mrunali Sahadev 50/17
50 Kukreja Shreya Mukesh 51/17
51 Kulkarni Nupur Suyog 52/17
52 Late Gauri Ashok 53/17
53 Menghwani Sneha Suresh 54/17
54 Mansi Manohar Gadhe 55/17
55 Mathpati Shreya Somshekhar 56/17
56 Medhavi Rastogi 57/17
57 Momin Saniya Firdaus Kamran Ahemad 58/17
58 Nagare Ravina Dilip 60/17
59 Nahar Shruti Mahendra 61/17
60 Nalli Vaishnavi Rajan 62/17
61 Navale Prajakta Vijay kumar 63/17
62 Oorja Shanker 64/17
63 Paatil Aaddity Atoull 65/17
64 Padwal Prajakta Shashikant 66/17
65 Patil Anuja Avinash 67/17
66 Patil Mansi Ambalal 68/17
67 Pawar Saurabh Shivdas 70/17
68 Phuge Nishigandha Mahendra 71/17
69 Prachi Patil 72/17
70 Pratiksha Munka 73/17
71 Preeti Athwani 74/17
72 Purekar Abhilasha Umesh 76/17
73 Ranade Rujuta Ashutosh 77/17
74 Raut Shreeya Nitin 78/17
75 Ritwik Kumar 79/17
76 Sakshi Bisht 80/17
77 Sapkal Sonia Niranjan 81/17
78 Savaskar Nandika Vivek 82/17
79 Sayyed Tanzilla Faruk 83/17
80 Sharma Aastha Abhishek 84/17
81 Shende Priyanka Pandurang 85/17
82 Shetty Raksha Anil 86/17
83 Shetty Sanjana Ranjit 87/17
84 Shinde Shivraj Santosh 88/17
85 Shivani Mahendra Rawlani 89/17
86 Shivtare Darshana Digambar 90/17
87 Shruti Maheshwary 91/17
88 Shrutika Pradeep Rathod 92/17
89 Simran Bansal 93/17
90 Sonia Pawar 94/17
91 Subhedar Aditi Vivek 95/17
92 Sumit Dandapat 96/17
93 Surve Rutuja Ajit 97/17
94 Susmita Ghoshal 98/17
95 Tungar Shruti Shailesh 99/17
96 Damkondwar Ajinkya Chandrakant 20/16

List of Third Year B.D.S. (2018-19)

Sr. No. Name of the student Remark Roll Call
1 Aanchal Singh 01/16
2 Aarya Prashant Mane 02/16
3 Aavishi Arora 03/16
4 Abhilasha 04/16
5 Aditi Kabra 05/16
6 Aditya Ranjan 06/16
7 Anjela Michelle D'costa 08/16
8 Anushka Pawar 09/16
9 Archie Todi 10/16
10 Arpita Singh 11/16
11 Bhagat Ankita Dilip 13/16
12 Bhakti Bande 14/16
13 Bhamani Alisha Piyush 15/16
14 Bhandwalkar Anjali Maruti 16/16
15 Bhopatrao Yukta Rajendra 17/16
16 Bhusare Vishakha Hanumant 18/16
17 Biradar Bhagyashree Tulsidas 19/16
18 Desai Yashvi Avinash 21/16
19 Deshmukh Sonakashee Sunil 22/16
20 Dhirawani Pranali Ashish 23/16
21 Dhonde Shivani Manohar 24/16
22 Dhoot Anjali Ramratan 25/16
23 Dongre Sayali Shivprasad 26/16
24 Dumbre Sakshi Prashant 27/16
25 Gaikwad Rajlakshmi Mahendra 28/16
26 Gandhi Deeksha Anil 29/16
27 Gandhi Sanyam Bahubali 30/16
28 Gawand Rutika Rajkumar 31/16
29 Ghaytidak Reshma Rameshrao 32/16
30 Gore Priya Jayantrao 33/16
31 Jadhav Swapnil Sambhaji 34/16
32 Jadhav Tanushree Tukaram 35/16
33 Jadhav Trupti Rajendra 36/16
34 Jha Anjali Sunil 37/16
35 Jhavar Nidhi Nitin 38/16
36 Jyotsana Agarwal 39/16
37 Kakade Parag Rajendra 40/16
38 Kapuskari Shreya Mahendra 42/16
39 Kokane Dipti Ashok 45/16
40 Koli Vishakha Mahendra 46/16
41 Kulkarni Kedar Narendra 47/16
42 Lunawat Preet Santosh 51/16
43 Magoo Simran Sanjay 52/16
Sr. No. Name of the student Remark Roll Call
44 Manohar Maithili Praful 55/16
45 Mathur Mudit Maruti 56/16
46 Mehta Aayushi Jiten 57/16
47 Mousumi Mahato 59/16
48 Mutha Shreya Pravin 60/16
49 Naikode Jaya Amar 61/16
50 Navghane Omkar Prakash 62/16
51 Paranjpe Atharva Girish 64/16
52 Parmar Pratik Khushal 65/16
53 Patel Richa Ketankumar 66/16
54 Patil Kalyani Pramod 67/16
55 Patil Krishna Manish 68/16
56 Pawar Snehal Janusingh 70/16
57 Poossery Neha Santosh 71/16
58 Pratibha Yadav 72/16
59 Pratyusha Omanakuttan Kondath 73/16
60 Priyanka Tiwari 74/16
61 Raskar Manali Jayant 77/16
62 Riya Kundu 78/16
63 Rohit Mrig 79/16
64 Ruchika Srivastava 80/16
65 Sable Sakshi Rajendra 81/16
66 Sachdev Karishma Suraj 82/16
67 Sajnani Kusum Girdhari 83/16
68 Sania Jamil 84/16
69 Sanika R. Bagwe 85/16
70 Saykar Mrunal Kundalik 86/16
71 Shaikh Tasneem Ateeque 87/16
72 Shamal Kankawale 88/16
73 Shewale Rachana Raju 89/16
74 Shingte Simran Santosh 91/16
75 Shirin Chavan 92/16
76 Shivani Kumari 93/16
77 Singh Madhulika Shailesh 94/16
78 Somya Goel 95/16
79 Sushil Narayan Moorjani 96/16
80 Unnati Soma 97/16
81 Vaidehi Kantilal Patel 98/16
82 Vyas Sargam Ajay 99/16
83 Zagade Grishma Mahesh 100/16
84 Sable Shirish Satish 65/15
85 Nevase Ashutosh Manoj 47/15

List of Fourth Year B.D.S. (2018-19)

Sr. No. Name of the student Remark Roll Call
1 Aakriti 01/15
2 Aashna Singh 02/15
3 Agarwal Ayushi Ashok 03/15
4 Apeksha S. Gambhir 05/15
5 Atandra Das 06/15
6 Atharva Prafulkumar Babel 07/15
7 Ayisha Sharma 08/15
8 Bagade Sparsh Sanjay 09/15
9 Baheti Nikita Sandip 10/15
10 Barse Payal Sanjay 11/15
11 Bhalerao Pratiksha Vasudev 12/15
12 Bhavya Choyyan Thali 13/15
13 Bosale Shivani Sanjeev 14/15
14 Butia Rashil Rajeev 15/15
15 Chaudhary Chinmaya Milind 16/15
16 Chaudhary Piyush Vagtaram 17/15
17 Chikhale Shweta Sayajirao 18/15
18 Dhawde Rutuja Sharad 19/15
19 Dimple Kamal Kumar Dholwani 20/15
20 Doshi Kajal Ashish 21/15
21 Gavhane Madhavi Rajaram 23/15
22 Godkar Tanvi Dilip 24/15
23 Hajara Bilal Shaikh 26/15
24 Harsh Kumar 27/15
25 Honrao Asmita Ganesh 28/15
26 Jain Raveena Mahaveer 30/15
27 Jinal Prajapati 31/15
28 Kale Revati Milind 32/15
29 Kathole Mayur Sanjay 33/15
Sr. No. Name of the student Remark Roll Call
30 Khairnar Tejashree Sanjay 34/15
31 Khan Mariyam Azam 35/15
32 KM Priyaa Gupta 37/15
33 Krithika Gupta 39/15
34 Kudratjot 40/15
35 Lalwani Varsha Rajkumar 41/15
36 M Kavya 42/15
37 Mugdha Dawar 45/15
38 Nair Sneha Madhu 46/15
39 Nidhi Dineshan Palakandy Kumar 48/15
40 Nidhi Kumari 49/15
41 Niharika Bhatia 50/15
Sr. No. Name of the student Remark Roll Call
42 Nikhil Kamble 51/15
43 Nivedita 52/15
44 Piyush Jain 55/15
45 Priya Sarraf 56/15
46 Priyanka Bashisth 57/15
47 Priyanka Vipin Agrawal 59/15
48 Ridhi Dube 60/15
49 Ritesh Chawla 61/15
50 Rokade Shreya Balasaheb 62/15
51 Roney Sam Regi 63/15
52 Roshni Chandani 64/15
53 Saheli Mondal 66/15
54 Sawant Aditi Rajesh 68/15
55 Shah Hetvi Prakash 70/15
56 Shah Jheel Pankajkumar 71/15
57 Shah Siddhi Santosh 72/15
58 Shaikh Sana Mohmed Munaf 73/15
59 Shefali Gupta 74/15
Sr. No. Name of the student Remark Roll Call
60 Shetty Pooja Purushottam 75/15
61 Shinde Akshay Narayan 76/15
62 Shinde Omkar Vitthal 77/15
63 Shivangi Joshi 78/15
64 Shraddha G Iyer 79/15
65 Shravani Desai 80/15
66 Shreya Majumder 81/15
67 Simran Utwal 83/15
68 Sonali Biswas 84/15
69 Sonia Nair 85/15
70 Sonia Sahoo 86/15
71 Srishti Singh 87/15
72 Swastika Srivastava 89/15
73 Tanisha Jeetendra Agarwal 90/15
74 Tapkir Pooja Sanjay 91/15
75 Tejaswini Pansare 92/15
76 Thakur Chinmayee Mahendra 93/15
77 Twinkle Chawla 94/15
78 Vijeta Sinha 96/15
79 Wadekar Rupali Namdeo 97/15
80 Yadav Apoorva Santosh 98/15
81 Yash Kiran Gujar 100/15

List of B.D.S. internship Student Year(2018-19)

Sr. No. Name of the student Remark Roll Call
1 Agarkar Rucha Sunil 02/14
2 Akolu Pratha Jagdish 03/14
3 Akshit Batra 04/14
4 Anwesha Chakraborty 05/14
5 Arijit Das 06/14
6 Arpita Sharma 07/14
7 Arundhati Das 08/14
8 Ashna Mehra 09/14
9 Avni Rana 10/14
10 Batra Gursimransingh Gurdeepsingh 15/14
11 Bhandari Labdhi Nayan 16/14
12 Bhujbal Seona Samir 17/14
13 Bhumika Maikhuri 18/14
14 Bhupesh Kumar Panjiar 19/14
15 Chakalabbi Pooja Shrinivas 20/14
16 Chandani 21/14
17 Chaudhari Rupal Kishore 22/14
18 Damini Chakraborty 23/14
19 Debkanya Chowdhury 24/14
20 Enamakkal Aishwarya Chandran 25/14
21 Gallani Ruchika Narendra 26/14
22 Ghadge Komal Kumar 27/14
23 Gosavi Sayali Nawanath 29/14
24 Hania Ali Khan 30/14
25 Haryani Alka Laxman 31/14
26 Iti Jain 34/14
27 Itraj Swati Sunil 35/14
28 Jadhav Shivani Rajaram 36/14
29 Jagtap Shweta Chandrakant 37/14
30 Karabale Nikita Nitin 41/14
31 Keshav Mehta 42/14
32 Khankari Ruturaj Sanjay 43/14
33 Kothari Kalyani Rahul 45/14
34 Kudale Aishwarya Ramdas 46/14
35 Kumbhar Gauri Mansinh 47/14
36 Lokhande Sayali Goraksha 49/14
37 Londhe Pooja Rajaram 50/14
38 Luniya Risha Mahendra 51/14
39 Lunkad Piyush Sandeep 52/14
40 Magoo Simran Rajiv 54/14
41 Mahisuri Ram Satish 55/14
42 Maniyar Nikunj Bhupendrabhai 56/14
43 Mansee Lodd 57/14
44 Mirza Akmal Dilshad Baig 58/14
Sr. No. Name of the student Remark Roll Call
45 Momin Faisal Malik Abrar Ahmed 59/14
46 Mrinal Dayanand Nadgouda 60/14
47 Nahata Namrata Sampatmal 61/14
48 Neha Rangi 62/14
49 Neil Vincent Lewis 63/14
50 Pachpute Ankita Anil 65/14
51 Pawar Dhanashree Yashwant 66/14
52 Pawar Richa Raghunath 67/14
53 Porwal Lavina Ramesh 68/14
54 Pranathi Renduchinthala 69/14
55 Preeti Priyadarsini Padhy 70/14
56 Prerana Roy 71/14
57 Pund Pranav Prakash 72/14
58 Rakshe Shweta Subhash 73/14
59 Ratanghayra Vatsal Harsukhlal 74/14
60 Raveena Agnani 75/14
61 Sabale Simran Rajendra 76/14
62 Salunke Aishwarya Suresh 77/14
63 Shah Jahanvi Sohil 78/14
64 Shenvi Salkar Yash Manish 79/14
65 Shetty Asmita Dinkar 80/14
66 Shinde Avanti Vijay 81/14
67 Shirsath Rutuja Vilas 82/14
68 Shreya V Sivasailam 84/14
69 Shreyas Shahid 85/14
70 Shruti Holey 86/14
71 Shyla Dureja 87/14
72 Simar Sethi 88/14
73 Simren Bhatia 89/14
74 Sonali 92/14
75 Tanvi Sharma 94/14
76 Thakkar Avani Nilesh 95/14
77 Thorat Snehal Laxman 96/14
78 Thosar Ankita Chandu 97/14
79 Varun Bhatt 98/14
80 Vasundhara Kumar 99/14
81 Wankhede Parag Uday 100/14
82 Anukriti Arya 09/13
83 Pol Rajgauri Ramdas 70/13
84 Ayana Shalimon Extern 01-08-2018
85 Shivani Shivram Wategaonkar Extern 01-09-2018
86 Tushar Nagnath Bhosale Extern 01-09-2018
87 Saburi Chaudhary Extern

First Year MDS 2018-2019

Branch- I - Prosthodontics
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Dr. Amit Nandi
2 Dr. Kachi Pooja Vasant
3 Dr. Mondal Shalu Samar
4 Dr. Pooja Thawani
5 Dr. Shah Sanika Sachin
6 Dr. Sneha Bajora
Branch-II - Periodontics
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Dr. Ambilwade Komal Sachin
2 Dr. Bhanushali Raveena Naveen
3 Dr. Deodhar Amol Girish
4 Dr. Sumbul Bashir
5 Dr. Umarkar Prajakta Sugdeo
Branch-III - Oral & Maxillofacial Surgery
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Dr. Anshu Malik
2 Dr. Bhandarkar Swayambhu Dattaram
3 Dr. Debdan Dutta
4 Dr. Gajul Monica Ambadas
5 Dr. Gangawane Aishwarya Avinash
6 Dr. Jaivignesh Kathiravan R
7 Dr. Mannelaxmi Priyanka
8 Dr. Trivina Kumari Domah
Branch-IV - Conservative Dentistry
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Dr. Bhawalkar Abhilasha Jitendra
2 Dr. Bhujbal Dhananjay Subhash
3 Dr. Digholkar Rhea Santosh
4 Dr. Khade Shruti Sudhakar
5 Dr. Maral Sayali Anil
6 Dr. Reetubrita Bhol
7 Dr. Shah Ishani Hitendra
8 Dr. Shreya Gulati
Branch-V - Orthodontics
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Dr. Aswathy Sukumaran
2 Dr. Bisht Aanchal
3 Dr. Ghuge Saurabh Sureshrao
4 Dr. Gunnam Kishor Govardhan
5 Dr. Raj Aman Ashok
6 Dr. Roshalmaria Thomas
Branch-VIII - Pedodontics
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Dr. Agarwal Rashmi Gopal
2 Dr. Ann Polachirakal
3 Dr. Budhale Shriya Shridhar
4 Dr. Dhumal Raviraj Suryakant
5 Dr. Mulani Rachna Suresh
6 Dr. Muzumdar Pooja Girish
Branch - IX - Oral Medicine & Radiology
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Dr. Chetna Joshi
2 Dr. Subhadeep Gupta
3 Dr. Sukanya Das
4 Dr. Waghela Mehul Mahesh
Branch - IX - Community Dentistry
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Dr. Desmukh Kunal Shankarrao

Second Year MDS 2018-2019

Branch- I - Prosthodontics
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Agarwwal Tejas Gobiind
2 Ghodmare Samruddhi Milind
3 Jathar Vaibhav Popat
4 Kulkarni Prerna Nitin
5 Natu Vedashree Vinay
6 Rashmi Singh
Branch-II - Periodontics
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Bellap Rahul Ritika
2 Chhajed Darshika Dinesh
3 Iyer Akash Balaji
4 Shah Shreya Vinaykumar
5 Tiwari Pooja Nirmalkumar
Branch-III - Oral & Maxillofacial Surgery
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Gadkari Nishtha Jahankar
2 Gupta Disha Devesh
3 Jain Kunal Manoj
4 Ratima Chopra
5 Raut Vaibhav Dnyaneshwar
6 Surabhi Sanjay Magoo
7 Talele Priti Pundlik
8 Vaswani Vibha Vijay
Branch-IV - Conservative Dentistry
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Amarjot Kaur D. S. Manihani
2 Kamath Shruti Nataraja
3 Kurtarkar Poorva Santosh
4 Nagrani Ankita Sameer
5 Nighot Nikhil Babaji
6 Patil Amita Dattatray
7 Rajvi Kamlesh Bheda
8 Sawant Sanket Sureshrao
Branch-V - Orthodontics
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Aswani Monika Pratap
2 Kulkarni Ashvini Shriram( Shruti Utpat)
3 Oswal Sanjam Popat
4 Priyanka Dinesh Chhutani
5 Rughwani Vini Madhu
6 Sardeshpande Amruta Tryambak
Branch - VI - Oral Pathology
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Adwani Anchal Pradeep
2 Ayushi Kaushik
3 Choudhary Nilookumari Hiralal
4 Gayatri Krishnakumar Nayanar
Branch-VIII - Pedodontics
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Basa Satishkumar Jagdishwarrao
2 Gholap Dipti Dilip
3 Navale Chaitali Anilkumar
4 Shah Heeral Sureshkumar
5 Smital Rajesh Agarwal
6 Solanki Himali Pradeep
Branch - IX - Oral Medicine & Radiology
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Nayana Sengupta
2 Tatkundwar Monika Ganesh

Third Year MDS 2018-2019

Branch- I - Prosthodontics
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Hakepatil Neha Vijay
2 Kadam Ankita Vijaykumar
3 Prasannan Pallavi
4 Quadros Rachel Ronald
5 Qureshi Mohd. Siddique
6 Sayalwar Yashyashwini Naresh
Branch-II - Periodontics
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Chirom Rozina
2 Deshpande Apeksha Prashant
3 Pandya Shretika Sudhir
4 Pharande Shantanu Balasaheb
5 Chavan Ruchira Uday .
Branch-III - Oral & Maxillofacial Surgery
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Aher Sharvika Sharad
2 Bhujbal Prathamesh Vasant
3 Gajendragadkar Kunal Suhas
4 Jagtap Bhagyashree Madhukar
5 Khandelwal Nilesh Prakash
6 Raut Sanyukta S.
7 Saha Aditi Subrata
8 Seshagiri Ratna Deepika
Branch-IV - Conservative Dentistry
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Ghare Sailee Dilip
2 Jain Pooja
3 Kadam Aishwarya Chandrashekhar
4 Khadtare Swapnil Sadashiv
5 Ramnani Karuna Vinod
6 Shah Dhwani Kamesh
7 Tiwari Nitika
8 Shengar Ekta Akash
Branch-V - Orthodontics
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Bajaj Vanita Shrichand
2 Belsare Mrunmayee Nitin
3 Bhattacharya Sweta
4 Sabnis Vaibhavi Satyavrat
5 Sharma Akshay Sharad
6 Shinde Nishigandha Parshuram
Branch - VI - Oral Pathology
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Prajapati Ghevaram Ramanlal
2 Shelke Pankaj Dayaram
Branch-VII - Community Dentistry
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Kumbhalwar Abhishek Surindra
2 Dagar Deepika
Branch-VIII - Pedodontics
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Gajjar Pankti Mayank
2 Kshirsagar Pradnya Ravindra
3 Nene Krishnapriya Suhas
4 Patil Jagruti Sanjay
5 Shere Aditi Shivcharan
6 Thakur Priyadarshini Salil
Branch - IX - Oral Medicine & Radiology
Sr. No. Name of the Student Remark
1 Anamika Kumari
2 Datir Tanvi Vijay
3 Dhanurkar Annapurna K.
4 Giram Amolkumar Vithalrao

Ph. D Students 2018-2019

Sr.no Name of student Specialization Titile Date of Registation Name of Guide
1.        Dr.Kiran Keswani Conservative Dentistry &Endodontics Comparative evaluation of the effect of different storage media and sectioning methods on artefacts in human teeth, using different microscopic imaging techniques. Dr.Shalini Aggarwal
2.        Dr.Vivek Pawar Oral &Maxillofacial Surgery Comparative evaluation of novel design of plate for management of mandibular angle fracture – in vitro & in vivo study Dr.Kalyani Bhate
3.        Dr. Ashwini Rajbhoj Oral Medicine & Radiology Comparative evaluation of stem cells derived from dental pulp and periodontal ligament in xenogeneic serum-free medium Dr.V.V.Khare
4.        Dr.Suhas Parshvakumar Pande Oral Medicine & Radiology Assessing the effect of Dexamethasone, PRF and dental pulp mesenchymal stem cell on fibroblasts derived from oral submucous fibrosis patient Dr.V.V.Khare
5.        Dr.Tejas Mukund Kulkarni Oral Medicine &Radiology Expression of Neuropilin –I and PDGF-C as a potential biomarker in oral sub mucous fibrosis.An Immunohistochemistry study. Dr. D.M. Sable
6.        Dr.Amita Aditya Oral Medicine & Radiology Assessment of anti-cancer efficacy of moringa oleifera leaves and cashew nut shell liquid in oral cancer and breast cancer cell lines. Dr.Mahesh Chavan
7.        Dr.Shrenik Lalchand Jain Orthodontics & Dentofacial Orthopedics Comparative Evaluation Of the effect On The Rate Of Orthodontic Tooth Movement With Or Without Local Platelet-Rich Plasma Injection Dr.Sonali Deshmukh
8.        Dr.Daisy Happy Periodontology Assessment of effect of ferutinin and fisetin on proliferation and osteoblastic differentiation of periodontal ligament stem cells Dr.Anita Kulloli
9.        Dr.Aniket Gupta Prosthodontics & Crown & Bridge “Development Of an Instrument To Detect The Undercut Using Planar Light Source In Routine Prosthodontic Procedures” Dr.Amit Jagtap
10.    Dr.Nayana Anasane Prosthodontics &Crown & Bridge The effect of osseodensification drilling and two different surface treatments of implants on the implant insertion torque, implant stability quotient and bone implant contact volume- An experimental study in rabbit Dr.Amit Jagtap
11.    Dr.Pallavi Avinash Vaidya Prosthodontics & Crown & Bridge Osteogenic Potential and stability of Zirconia Implants treated with Mesenchymal stem cell of Dental origin and Bisphosphonates (Alendronate) in Osteoporotic Rabbits Dr.Nilesh Bulbule

Ph. D Students 2017-2018

Sr.no Name of student Specialization Titile Date of Registation Name of Guide
1 Dr.Karan Bhargava Conservative Dentistry Regeneration of dentin like tissue from Human dental pulp stem cells employing natural and synthetic scaffolds and odontoblastic cocktails at Different time intervals 30/5/2018 Dr.Sanjyot Mulay
2 Dr.A.Thirumal Raj Oral Pathology & Microbiology Assessing the effect of dental pulp mesenchymal stem cells on oral, breast, and melanoma cancer cell lines 30/5/2018 Dr.Supriya Kheur
3 Dr.Archana A.Gupta Oral Pathology & Microbiology The Potential use of Cisplatin coated Scaffolds for Local Drug Delivery in Cancer Cell Lines. 30/5/2018 Dr.Supriya Kheur
4 Dr.Anirudha Bartake Oral Pathology & Microbiology Assessment of CYP1B1 and Phase II detoxification enzyme status in tobacco users with oral pre-cancer and cancer 30/5/2018 Dr.Sachin Sarode
5 Dr.Roopa Madalli Oral Pathology & Microbiology Determination of the relative levels of cytokines and chemokines in tissue samples of oral submucous fibrosis by membrane-based antibody array. 30/5/2018 Dr.Gargi Sarode
6 Dr.Lakshmi Shetty Oral Surgery Evaluation of chondrogenic differentiation of human dental pulp stem cells under different experimental conditionings for tissue engineered construct regeneration of cartilage in temperomandibular joint 30/5/2018 Dr.Deepak Kulkarni
7 Dr.Uday Londhe Oral Surgery Role of praval bhasma (coral calyx) as an ingredient in ‘standard osteogenic cocktail’ to induce osteogenic potential in hdpscs 30/5/2018 Dr.Deepak Kulkarni
8 Dr.Chaitra S.Mastud Orthodontics & Dentofacial Orthodontic Diagnosis, Correction and Evaluation of OSA in 9-13year Paediatric Patients Among Class II Malocclusion ”-A Prospective Study. 30/5/2018 Dr.Jayesh Rahalkar
9 Dr.Madhure G.Fatangare Pediatrics & Preventive Dentistry Comparative evaluation of dentin bridge formation by SHED –Chitosan scaffold and Biodentine in pulpotomized teeth. 30/5/2018 Dr.Vikas Bendgude

Ph. D Students 2015-2016

Sr.no Name of student Specialization Titile Date of Registation Name of Guide
1 Dr Omkar Dattatraya Balsaraf Conservative Dentistry Assessment of Chitosan Nanoparticle in Endodontic Irrigants, Intracanal Medicaments, Endodontic Sealers and Biomaterials. 12-01-2016 Dr Sanjyot Mulay
2 Dr. Yashwant Chandar Ingle Oral Pathology & Microbiology “Evaluation of effect of dredging technique with and without application of carnoy’s solution in treatment of ameloblastoma.” 13/02/2016 " Dr.Sachin Sarode "

Last Updated On: 14/09/2019